Hakkımızda

Tkhv.org.tr » Hakkımızda
Hakkımızda

Hakkımızda Kuruluş amacı Millî kültürümüzün korunması, geliştirilip yüceltilmesi, iç ve dış Dünya’ya tanıtılması ile Kültür sahasında hizmet sunan kurumlarla, işbirliği yaparak Milli Kültürümüzün bürokrasi çarklarına takılmasını aşmaktır. Bu anlayışı tamamlayan bir başka nokta Türk medeniyet ve kültür hayatının çok önemli temel taşlarından biri olan Vakıf anlayışının doğurduğu sorumluluğu taşımak, taşıyabilmek ve buna talip olmak hedefidir.

1985 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, Kültür Bakanlığı’nın teşvik ve desteği ile kurulmuştur. Vakfımız, kuruluşundan itibaren bu amaç ve hedefler doğrultusunda Kültürümüzün birçok alanında hizmetlerini sürdürmektedir. Yayınlar, Taşınmaz Kültür Varlıklarının Restorasyonu, Geleneksel Türk Sanatları Atölye Çalışmaları, Sergiler, Araştırmalar, Panel, Konferanslar, Geleneksel Sahne Oyunları, Ödül Törenleri gibi konularda yapmış olduğu çalışmalarla Vakfımız bir anlamda işbirlikleri oluşturmuş, öncülük ve koordinatörlük statülerini Vakıf anlayışı içinde yürütmüştür.

„Vakfımız, Mimar Sinan’ın 400’ncü ölüm yıldönümü vesilesiyle 1989 yılında restore ettirdiği Caferağa Medresesi’ni bugün Geleneksel Türk Sanatları Eğitim Merkezi olarak değerlendirmektedir. Gerek Vakıf merkezinde, gerekse Caferağa Medresesi’nde; Hat, Tezhip, Minyatür, Çini, Osmanlıca, Ebru, Porselen Desenleme, Baskı Resim Teknikleri, Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı, Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü), Keçe Yapımı, Kurdele Nakışı-Dekoratif Süsleme, Takı Tasarımı, Kuyumculuk, Katı’, Resim (Suluboya), Seramik, Çömlekçilik, Mozaik, Serbest Fırça, Desenleme, Ney, Ud, Gitar gibi sanat dallarında atölye çalışmaları yapılmaktadır.

„2008 yılında Restorasyonunu yaptırarak Sanat Galerisi olarak düzenleyerek hizmete sunduğumuz Caferiye (Sinan Erdebili) Tekkesi’nde Geleneksel Sanatlarımızın tanıtımına ve idamesine katkı sunmaktayız.

  • Vakıf Senedi
  • Yönetim Kurulu
  • Mütevelli Heyeti
  • Denetim Kurulu
  • Vakıf Merkezi
  • Görseller