EBRU ATÖLYESİ

Tkhv.org.tr » Sınıf Görselleri » EBRU ATÖLYESİ
EBRU ATÖLYESİ

EBRU ATÖLYESİ

Ebru Sanatı eserlerinin sergilendiği ve Ebru Atölye çalışmalarının yapıldığı odadır. Ebru atölyesinde 4 ebru teknesinde, 8 öğrenci çalışabilmektedir. Ebru İhtisas sınıfında ise 4 ebru teknesinde 4 öğrenci çalışmaktadır.

 

Ebru Atölye çalışmasında öğrenciler dışardan herhangi bir malzeme getirmemektedir. Bütün malzemeler TKHV Caferağa Medresesi yönetimi tarafından atölyeye temin edilmektedir.

Ebru Atölyesinde, pigment ve oksit boyalar olmak üzere toprak boyalar, kitre(gevenotu), öd, terebentin,  Lahor çividi, gül dalından ve at kılından özel olarak hazırlanmış farklı kalınlıklarda fırçalar, taraklar, biz’ler bulunmaktadır. Atölyede beyaz ve şamua kağıt kullanılmaktadır.

Caferağa Medresesi’ndeki ebru eğitimleri, zemin tekniklerinin(battal, şal, gelgit, tarak, buket tarak, bülbül yuvası) öğretilmesiyle başlamaktadır. Eğitimler, çiçek ve buket tasarımlarıyla devam etmektedir. Ebru ihtisas eğitimlerinde ise, çiçek ve yaprak teknikleri, buket tasarımları, akkase yöntemi, murakka yapımı öğretilmektedir.