PORSELEN ve ÇİNİ ATÖLYESİ

Tkhv.org.tr » Sınıf Görselleri » PORSELEN ve ÇİNİ ATÖLYESİ
PORSELEN ve ÇİNİ ATÖLYESİ

PORSELEN ve ÇİNİ ATÖLYESİ

Porselen Desenleme ve Çini Sanatı eserlerinin sergilendiği odadır. Haftanın farklı günlerinde, Çini Sanatı, Mozaik Sanatı ve Porselen Desenleme atölye çalışmaları yapılmaktadır. Öğrenci kapasitesi; sanat dalına bağlı olarak 4-6 kişi arası değişmektedir. Öğrencilerin, atölye çalışmaları sırasında malzemelerini koyabilecekleri raflar bulunmaktadır.

Porselen Desenleme Atölyesinde, çalışmalara katılan öğrenciler, porselen malzemelerin yanı sıra, porselen boyası, boyalar, medyum (boya incelticisi), çeşitli yağlar ile samur fırçalar vb. el dekoru malzemeleri de temin edilebilmektedir. Porselen Desenleme ile yapılmış ürünlerde gümüş veya altın yaldız kullanılacak ise öğrencinin siparişi alınarak getirtilebilmektedir.

Çini Atölyesi’nde, öğrenciler, bisküvi formlar, özel fırçalar, kömür, iğne vb. ürünler ile su bazlı özel çini boyalarını temin edebilmektedir. Geleneksel yöntem olan, kömür tozuyla desenin forma geçirilmesinin sağlandığı eğitimlerde, boyama teknikleri de öğretilmektedir. Sırlama derslerinin de yapıldığı Çini atölye çalışmalarında, sır, cmc, sırlama teknesi, elek vb. malzemeler atölyede bulunmaktadır. Sırlama dersi sonrası fırınlanan ürünler, idareden teslim alınmaktadır.