Caferağa Medresesi

Tkhv.org.tr » Caferağa Medresesi
Caferağa Medresesi

caferagamedresesi

Tarihçe

Caferağa Medresesi, Kanuni Sultan Süleyman dönemi (1520-1566) Babüssaade ağalarından Cafer Ağa tarafından, 1559 yılında Mimar Sinan (Koca Sinan)’a yaptırılmıştır.

Bağımsız medreseler grubuna giren ve günümüze geçirdiği onarımlarla ulaşan medresemiz, 1989 yılında Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından restore edilmiştir.

Günümüzde; 15 farklı sanat atölyesi, büyük salonu ve huzur verici avlusuyla, Geleneksel Türk Sanatlarının öğretildiği, üretilip sergilendiği ve  yerli-yabancı misafirlerini ağırlayan bir sanat merkezi olarak hizmet vermektedir.

Atölye Çalışmaları

Caferağa Medresesi’nde, Geleneksel Türk Sanatlarını yeni nesillere tanıtmak, öğretmek, yaygınlaştırmak, doğru üretimler yapmak ve yeni sanatçılar yetiştirmek amacıyla atölye çalışmaları düzenlenmektedir.

Medresemiz, Geleneksel Türk Sanatları ve Müzik çalışmalarıyla, sanatın tarihi mekânda hayat bulduğu noktadır.

Günübirlik Sanatsal Etkinlikler

Uzun yıllardır turizm acentaları ve rehberlerle işbirliği içinde çalışarak, ülkemize gelen misafirlere günübirlik sanatsal eğitimler vermekteyiz.

Geleneksel Türk Sanatlarımızın yurt dışına tanıtımı konusunda artık önemli bir yere sahip olan workshoplarımızda, misafirlere; kendi yaptıkları sanat çalışmalarını ülkelerine götürebilmenin mutluluğunu yaşatmaktayız.

Yurt dışında katıldığımız, uluslararası ülke festivallerinde de kültürümüzü, sanatımızı tanıtmanın gururunu taşımaktayız.

Hediyelik Eşya 

Tarihi Yarımada içinde bulunan Caferağa Medresesi; sanatsal etkinliklerle, Medresede satışa sunulan geleneksel-çağdaş sanat eserleriyle hizmetlerini sürdürürken, İstanbul’un kültür mozaiği içinde önemli bir yere sahiptir.

Büyük salonda, özel vakıf/dernek toplantıları yapılmakta, aynı zamanda, dönem sonlarında öğrencilerimizin çalışmalarının sergilenmesi ayrı bir heyecan vermektedir. 

Görseller