Avşar Arşak Çatak

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Avşar Arşak Çatak
Avşar Arşak Çatak

Uzmanlık Alanı : Kuyumculuk (Kuyumcu Ustası)

Doğum Yeri : Yozgat

Mesleğe 1959 yılında İstanbul Kapalıçarşı’da başladı. Her biri kendi alanlarında çarşının önde gelen ustalarının yanında çalışma fırsatı buldu. Ustaların arasında ”Rokoko” lakabıyla tanınan, model çiziminde çok zevkli ve yetenekli Kirkor Küçükyan ‘dan çok şey öğrendi.

Atölyelerin birer sınıf, çırakların ve kalfaların birer öğrenci her bir ustanın öğretmen olduğu büyük bir okul olan Çuhacı Han’da çalışma fırsatı bulduğu için kendisini çok şanslı gören Avşar Arşak Arşak ÇATAK, 1973 yılında Çuhacı Han da usta olarak kendi atölyesini kurdu. 18 ayar pırlantalı ve değerli taşlı mücevher üretimine başladı.

1979 yılında ailesi ile beraber Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ‘ne taşındı. Fresno ve San Francisco şehirlerinde yaşadı ve mesleğini burada geliştirerek devam ettirme şansı buldu.Bu dönemde özellikle mum ile model çalışma konusunda tecrübe edindi.

1983 yılında Türkiye’ye dönüşünün ardından aralarında Sait Koç, Kafkas, Bağdat, Altuner, Nakşiler, Ariş gibi Kapalıçarşı’nın önde gelen firmaları ile çalışma fırsatı buldu.

Teknik bilgisi ve üretim konusundaki merakı, saat üretimi konusunda da 10 yıla yakın bir zaman çalışma yapmasına neden oldu. Bu süre içersinde çok eksenli torna ve CNC kullanımını öğrendi.

Değişik firmalar adına ürettiği ve beğeni kazanan , devlet büyüklerine hediye olarak verilen sayısız tasarımları olan sanatçının , 2001 yılında üretimini yaptığı tasarım kolyesi, De Beers yarışmasında ikincilik ödülüne layık görüldü.

Çok sevdiği mesleğine katkıda bulunarak devam ettirmeyi hedefleyen Avşar Arşak ÇATAK,  Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Kuyumculuk eğitimi vermektedir.

SERGİLER

23 Aralık 2014-9 Ocak 2015 Anadolu’dan İz’ler Sergisi-TKHV,

17 Mayıs – 3 Haziran 2016 Gelenekten Günümüze 2 Türk Sanatları Sergisi-TKHV-Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sergi Salonu.

Yazdır