Fatma Mehtap Baykal

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Fatma Mehtap Baykal
Fatma Mehtap Baykal

Fatma Mehtap Baykal

Uzmanlık Alanı: Kuyumculuk (Tasarım, Gümüş Kakma, Mum Modelleme, Sadekârlık, Usta Öğretici)

Doğum Yeri: Edirne                                                           

1963 yılında doğan sanatçı Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden lisans diplomasını almıştır.  1985-1988 yılları arasında, Topkapı Sarayı Nakkaşhâne’de  Geleneksel Türk Desenleri Programında,  Cahide Keskiner’den Halkâr, Tezhip, Minyatür eğitimi almıştır. Sefa Baykal’dan kakma ve kuyumculuk eğitimi alan sanatçı, 1993 yılında Hüseyin Azmi Baykal’dan kakma ve sadekârlık icazetini almıştır. 1996’dan itibaren, World Council, Altın Takı Üretim ve Tenknolojisi, İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği “Matrix Tasarım Programı Eğitimi”, İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu ve İstanbul Değerli Maden ve Mücevherat İhracatçıları Birliği ile Düzenlenen “Dış Ticaret Eğitim Programı” olmak üzere farklı sertifika programlarına katılarak, 2009’da yılında İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri’nde (İMMİB) Bilgisayar Mum Model Tasarımı eğitimi almıştır.

2008 – 2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programında, Mum Modelleme-Grafik Tasarım 1- 2, Takı Yapım Teknikleri 1, Döküm, Birleştirme Teknikleri 2 ve Bitirme Projesi olmak üzere yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak davet edilerek dersler vermiştir.

Baykal Gümüş adına yurt içi ve yurt dışı özel koleksiyonlara tasarım ve üretim yapan sanatçı,

Kaliforniya’(ABD)da bulunan bir koleksiyoner için İslam Tasavvufu konulu 12 parçalık eser yapımı, Şikago De Pool Üniversitesi Rektörü’nün tören asası yapımında, Türkmenistan Devletbaşkanı Safa Murad ve Türkmenbaşı’na yapılan Kılıç ile Kın Yapımında, Sefa Baykal ve Hüseyin  Azmi Baykal  Ustalarla birlikte çalıştı.

Sanatçı, kuyumculuk sanatı çalışmalarına sahibi olduğu Baykal Gümüş atölyesinde devam etmekte olup Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Kuyumculuk alanında Mum Atölyesi ile Model Tasarım ve Çizimi dersleri vermektedir.

 

SERGİLER

  • C. Kültür ve Turizm Bakanlığı-Dösim 2006
  • “4. Kültürel Hediyelik Eşya Tasarım” Yarışması.
  • “Anadolu Selçuklu Takı Koleksiyonu” 2005 (Özel Koleksiyoner adına.)
  • “ Art Nauveau Takı Koleksiyonu” 2005 (Özel Koleksiyoner adına.)
Yazdır