Fatma Menteş

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Fatma Menteş
Fatma Menteş

Uzmanlık alanı:  Deri Tasarımı ve Saraciye

Doğum Yeri: Ordu – Ünye

 

1968 yılında Ordu Ünye’de doğan sanatçı, eğitim hayatına İstanbul Fatih’te başladı. Üniversite eğitimini Sakarya Üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünü tamamladı. 1992 yılından bu yana sanatın çeşitli dallarında eğitim alan sanatçı, Akif Şenoğlu’ndan deri işlemeciliği dersi aldı.  Yine alanında uzman dünya literatürüne girmiş Gagavuz Türkü Dimitri Savastin’den resim,  Dilek Yerlikaya’dan tezhip, Nuriye İnal’dan porselen ve Fatma Şan’dan ise Çini eğitimleri aldı. Sanatçı aldığı eğitimleri deri ile birleştirerek, sanatına kendine has bir yorum getirdi.

 

2010-2013 yılları arasında Fatih-Mercan’da atölye açan sanatçı, Avrupa Birliği projesi desteğiyle farklı ülke vatandaşlarına dersler verdi.  Sakarya Üniversitesi Elyapımı Oyuncaklar Kulübü’nü kurarak, burada deri üzerine atölye çalışmaları yaptı. Şu ana kadar 10’dan fazla halk eğitim hocasına deri alanında dersler veren sanatçı, kişisel ve karma olmak üzere pek çok sergide eserleriyle yer aldı. Kültür Bakanlığı Sanatçı kartı sahibi olan sanatçı,  Cumhurbaşkanlığı himayesinde Okçular Vakfı tarafından düzenlenen  Malazgirt Zaferi’nin 949.’cu etkinliklerinin tanıtım filminde yer aldı.

 

Sakarya Atatürk Kültür Merkezi, Kuledibi Zindanları, Kadir Has Üniversitesi, Türk Kültürü Tanıtım Vakfı Swiss Otel,Birlik Vakfı, Küçük Ayasofya, Karikatür Müzesi gibi pek çok yerde sergi açtı.

Yazdır