Saadet Bilgesü

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Saadet Bilgesü
Saadet Bilgesü

 

Uzmanlık Alanı : Çini

Doğum Yeri : İstanbul

1975 İstanbul doğumlu Saadet Bilgesü, eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Geleneksel Türk El Sanatları Çini Ana Sanat Dalı’ndan 2001 yılında mezun oldu.

Mezuniyetini takiben farklı mimari yapıların röleve, dekorasyon çalışmalarında yer almıştır

2001 yılında mezuniyetini takiben, Hattat Aydın Ergün ile Esatpaşa Yalısı Restorasyon ve Kalemişi çalışmalarını gerçekleştirdi.

Kariyerine 2003 yılında Erdal Dekorasyon Resim Atölyesi’nde başlayarak, 2005 yılına kadar burada ahşap eskitme, mobilya ve cam üzerine resim çalışmaları, Yalı ve Cami tavan süsleme ve dekorasyon işleri konusunda çalışmalar yaptı.  Erdal Dekorasyon bünyesinde Ülker Vaniköy Yalı dekorasyon çalışmalarına katıldı ve Kalemişi çalışmalarını gerçekleştirdi.

Profesyonel iş yaşamında 2005 – 2006 yıllarında Han Mimarlık firması bünyesinde; ahşap eskitme, mobilya ve cam üzerine resim çalışmaları, kartonpiyer tavan eskitme ve Kalemişi gibi pek çok konuda çalışmalar yaptı.

Rusya’da yaşadığı 2007 – 2009 yılları arasında, Moskova Türk Büyükelçiliği öncülüğünde Türk-Rus çocuk grupları ile Ebru çalışmaları yaptı.

Yine aynı dönemde; 2018 yılında Mimar Sinan Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Pedagojik Formasyon Eğitim Programını tamamlayarak 2018- 2020 yılları arasında Masal Adası Anaokulu’nda 3 – 4 yaş ve 5- 6 yaş grubu çocuklar ile Ebru Sanatı alanında atölye çalışmaları gerçekleştirdi.

2020 yılından bu yana sahibi olduğu Sanat Ağacı Atölyesi’nde sanat çalışmalarını sürdürerek çini tasarım ve uygulama dersleri vermeye devam etmektedir.

2018 – 2021 yılları arasında Sarıyer Halk Eğitim Merkezi ve Sarıyer Belediyesi’nin iş birliğinde hazırlanan Yetişkin Eğitim Kursları çerçevesinde Zekeriyaköy ve Demirciköy kurs merkezlerinde Çini tasarım ve uygulama dersleri verdi.

’’Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Çini tasarım ve uygulama dersleri vermektedir.

 

Görseller
Yazdır