Sedat Aktürk

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Sedat Aktürk
Sedat Aktürk

SEDAT AKTÜRK

UZMANLIK ALANI: Kaligrafi

Doğum yeri : Samsun

1988 yılında Samsun’da doğdu, ilk ve orta öğretimini Samsun’da, yüksek öğretimini İstanbul’da bitirdi. Çocukluğunda babasının güzel yazı eserlerinden etkilenerek kendi alanında çalışmalar yapan sanatçı, İstanbul’da bulunduğu yıllarda Hat ve Kaligrafi sanatları ile ilgilendi. Birçok üstâd ile tanıştı, feyz aldı ve teşrik-i mesaide bulundu.

Yıllar süren tarz ve sanatsal bakış açısına olan hoca özlemi, üstâd Savaş Çevik ile tanışması ile vuslata erdi. Üstâd Savaş Çevik ile hususi atölyesinde hat ve kaligrafi meşk etti.

Alanında ürettiği alışılagelmişin dışında çalışmalar ile tanınan sanatçı, Türkiye’nin en yetkin hayat boyu öğrenme merkezi olan İSMEK’e davet edildi. Bu daveti iş yoğunluğu ve bazı diğer sebepler nedeni ile ertelese de 2017 yılında kabul ederek İSMEK  kadrosuna kaligrafi öğretmeni olarak girdi.

“Sanatçı Takımı” ismini verdiği özel projesi ile kendi sanat ekibini kuran sanatçı, 12 farklı sanat dalında kişi ve kuruluşlara özel hizmetler ve özel dersler vermektedir.

Birçok yerli ve uluslararası organizasyonda bulunan sanatçının, ülkemizde de basım yayın alanında ”Yedi Kıta” ,”İnsan ve Hayat” , “Rüzgargülü Çocuk Dergisi” başta olmak üzere  “Çamlıca Basım Yayın” ın birçok yayınında eserleri yayınlandı.

“İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları Derneği” kurucularından olan sanatçı,” İlk Tohum Dergisi”nde sanat direktörlüğü ve “İlk Tohum İlim ve Kültür Araştırmaları” derneğinin açtığı kaligrafi kursunda kaligrafi öğretmenliği yaptı (2008). Fikir,insan ve sanat alanında özel projeler üretmeye devam eden sanatçı hâlen “Haber Kıta Gazetesi”, ”İstiklâl Gazetesi” gibi yayın kuruluşlarında danışman olarak görev yapmaktadır.

Sanatçı, sanatın aşklı meşk edilmesi düsturu ile Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi’nde ve TKHV Caferağa Medresesi’nde Güzel Yazı (Kaligrafi) dersleri vererek sanat yolculuğuna devam etmektedir.

Yazdır