Sefa BAYKAL

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Sefa BAYKAL
Sefa BAYKAL

SEFA BAYKAL

Uzmanlık Alanı : Kuyumculuk (Kuyumcu Ustası)

Doğum Yeri: İstanbul

1961 yılında İstanbul’da doğan sanatçı çalışma hayatına erken yaşlarda başlayarak sonraki yıllarda eğitimine devam etmiş, Anadolu Üniversitesi, İşletme Fakültesi İşletme Bölümünden 2003 yılında Lisans diplomasını almıştır.

1975 Yılında ortaokulu bitirdikten sonra gümüş kakma sanatçısı ve babası olan Hüseyin Azmi Baykal ustanın atölyesinde “çırak” olarak çalışmaya başlayarak 1977–1980 döneminde Hüseyin Azmi Baykal’ın da ustası olan Ziya Oygan usta ile birlikte aynı atölyede çalışmalar yapmıştır. Sanatçı ustalarından öğrendiklerini özgün tasarım ve kuyumculuk teknikleri ile birleştirerek kendine özgü üslubunu oluşturup çalışmalarında ve tasarımlarımda bu sentezleri kullanmıştır. 1957 yılında Hüseyin Azmi Baykal tarafından kurulmuş olan “Baykal Gümüş” Atölyesini, kurumsallaştırarak şirketin genel müdürlüğü görevini 2008 yılına kadar sürdürmüş, şirket bünyesinde kişi ve kurumlara özel koleksiyonlara ulusal-uluslararası olmak üzere özel sipariş bazında kıymetli metaller ve taşlar kullanarak, kuyumculuk teknikleri ile şekillendirerek objeler, takılar, mücevherler tasarlamıştır.

1993 – 2011 yılları arasında Marmara Üniversitesi T.B.M.Y.O. Uygulamalı Takı Teknolojisi bölümünde ve 2013 – 2014 Öğretim yılında Marmara Üniversitesi, Takı Teknolojisi ve Tasarımı Yüksekokulu’nda yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak davet edilerek Takı Tasarımı, Malzeme Bilimi ve Kuyumculuk Teknikleri konularında ders vermiştir.

Farklı kurum ve kuruluşlarda alanıyla ilgili çeşitli seminer, konferans ve bildiriler veren sanatçı, panel ve çalıştaylara katılmıştır. Sanatçı kuyumculuk sanatı çalışmalarına bağımsız olarak devam etmekte olup Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde Kuyumculuk dersleri vermektedir.

ÖDÜLLER

– 1996, İstanbul Kuyumcular Odası tarafından “Eğitime Katkı” plaketi,

– 2002, İstanbul-Kadıköy İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından “Teşekkür Belgesi”,

– 2005, T.C. Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu tarafından “Teşekkür Belgesi”,

– 2010, T.C. Marmara Üniversitesi Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Kuyumculuk ve Takı Tasarımı Programı tarafından “Eğitime Katkı” plaketi.

SERGİLER

– 1986 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ankara’da düzenlenen 1. Devlet Türk Süsleme Sanatları Sergisi,

– 2006 T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı – DÖSİM / Ankara, tarafından düzenlenen 4. Kültürel Hediyelik Eşya Tasarımı Yarışması Sergisi,

Yazdır