Tuğba Büyük

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Tuğba Büyük
Tuğba Büyük

Uzmanlık Alanı : Dokuma

Doğum Yer         : İstanbul

 

2007-2011 yılları arasında Selçuk Meslek Lisesi / Grafik Tasarım Bölümünü bitirdi.

2011-2012 arasında Ferhat Edizkan Resim Atölyesi’nde karakalem, illüstrasyon eğitimi aldı.

2012-2016 yılları arasında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü, Halı Kilim Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalında Bölümünden 2.likle mezun olup lisans eğitimi boyunca Dokuma, Halı Kilim, Baskı Anasanat dallarından ve Doğal Boya, Tekstil Konservasyonu eğitimleri aldı.

2014-2016 yılları arasında Prof. Şerife Atlıhan’dan Çarpana ve Halı- Kilim Dokuma dersleri aldı.

2015 yılında Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Seramik Cam Bölümü yandal programına hak kazandı bir yıllık bu süreçte Geleneksel Seramik ve Endüstriyel Seramik  dersleri aldı.

2017 yılında Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi aldı.

Vakko / Tasarım, Tanrıverdı Dokuma Apre ve Boya Sanayi A.Ş./ Arge, DOBAG (Doğal Boya Araştırma ve Geliştirme Projesi), S.S. Süleymanköy Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Halı Atölyesi gibi birçok alanda staj yaptı.

2016 yılında, Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü’nde  Halı Kilim Eski Kumaş Desenleri Anasanat Dalında yüksek lisans eğitimine devam etmektedir. 2016 Mayıs ayından itibaren Enderun Sanat Galerisi / Restorasyon ve Konservasyon Atölyesinde çalışmaktadır. Eylül 2017 döneminden itibaren Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi’nde Halı-Kilim Dokuma eğitimi vermektedir.

Geleneksel Sanatlarımızdan, günümüzde de hala bizi büyüleyen kültür tarihimizin simgelerinden biri olan “Halı- Kilim ve Dokuma Sanatı” alanı, Anadolu’nun kültürel zenginlikleri arasında önemli yere sahip, yöresel özellikleri gösteren özgün el sanatlarıdır. Doğada bulunan liflerin elyafa dönüşümü ve insan yapımıyla ip haline getirilmesi ile dokumanın oluşum evresi hakkında daha donanımlı bilgi edinerek geçmiş ve günümüzün sanatını harmanlayıp özgün tasarımlar yapmaktadır.

 

SERGİLER

2015-2016 Marmara Üniversitesi GSF Lisans Bitirme Projesi Bölüm Sergisi

2017 II. Teknoloji-Sanat Sergisi

Yazdır