Vakıf Merkezi

Tkhv.org.tr » Hakkımızda » Vakıf Merkezi

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi, Tarihi Yarımada’da; 

1985 yılında kurulan Türk Kültürüne Hizmet Vakfı, tarihimizin var olmaya başladığı dünden bugüne bize miras kalan somut ve somut olmayan milli kültürümüzü korumayı, geliştirmeyi, tanıtmayı ve yeni nesillere aktarmayı kendisine hizmet alanı olarak belirlemiştir.

Vakfımız çalışmalarını, önce Yıldız Sarayı’nda daha sonra Sultanahmet Caferağa Medresesi’nde ve 2013 yılı Mart ayından itibaren Çatladıkapı’daki Merkez’inde, kamu kurumları, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşları ile işbirlikleri yaparak sürdürmektedir.
Yıldız Sarayı Kızlarağası Köşkü’nde başlayan kültür hayatındaki çalışmalarımız, geniş bir yelpazede, geleneksel sanatlar, ilmi kültürel yayınlar, araştırma, edebiyat, müzik, sergi konularından geleneksel sahne oyunlarına kadar birçok konuyu kapsamaktadır. Kültür hayatına sağlamakta olduğumuz katkılar, yerli ve yabancı ziyaretçilerle paylaşımlar sağlanarak sürmektedir.

Vakıf Merkezimiz’de bugün, nitelikli çalışmalar yapmamız adına yayın projelerimizi sürdürürken, sanat atölyelerimizi, sanat galerimizi, konferans salonumuzu kamuoyunun istifadesine sunmuş bulunmaktayız. Sanat atölyelerimizde sanatseverler ilgi duydukları bölümün eğitimini alabilmektedir.

Eğitimini verdiğimiz bölümler, Osmanlıca (Eski Türkçe), Keçe Yapımı, SeramikHalı-Kilim Dokuma, Resim (Suluboya), Tekstil Baskı Teknikleri,Gitar Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı, Örgü Teknikleri(Şiş ve Tığ Örücülüğü)’dir.

Öğrencilerimizin eserleri, belirli dönemlerde gerçekleşen, Gelenekten Günümüze Türk Sanatları Sergisi’nde yer almaktadır.

Vakıf Sanat Galerisi, Vakıf Merkezi’nde ve TKHV Caferağa Medresesi’nde yetişen öğrencilerimizin yanı sıra yerli-yabancı sanatçıların sergilerine ev sahipliği yapmaktadır.

Vakıf Seminer Salonu’nda, eğitimini vermekte olduğumuz sanat dalları hakkında konferans, toplantı, seminerler düzenlenmektedir.  Vakıf Seminer Salonu, Tarihi Yarımada’da bulunması sebebiyle toplantı organizasyonu yapmak isteyen kamu ve özel kurumları tarafından tercih edilmektedir.

Vakfımız, dünden bugüne bize miras kalan zengin kültürümüzü, yarınlara aktarımında gerekli olan bilgi, görgü anlayışı, sorumluluk ilkelerine bağlı kalarak, vakıf bünyesinde sürdürülebilirliğini ve devamlılığını sağlamaya çalışmaktadır.