Hilal-i Ahmer Projesi

Tkhv.org.tr » Projeler » Hilal-i Ahmer Projesi
Hilal-i Ahmer Projesi

Kızılay Dünya’ya, köklü tarihine yakışan izler bırakan, 1868 yılında dünyadaki ilk Kızılay olarak kurulmuş ve Uluslararası harekete “Kızıl Ay” amblemini vermiş bir sivil toplum kuruluşudur. 11 Haziran 2018 tarihi itibariyle 150. Yılını kutlamanın gururunu yaşayan, ülkemizde ve uluslararası alanda adından övgüyle söz edilen afet, göç, kan, uluslararası yardım ve sosyal hizmet alanlarında örnek hizmetler üreten ülkemizin en köklü yardım kuruluşlarından olan Kızılay, sanat ve insanî yardımı Hilâl-i Ahmer projesi ile koleksiyon eserler olarak bir araya getirmiştir.

Türk Kızılayı, “Hilâl-i Ahmer Koleksiyonu” ile sosyal sorumluluk ve insani yardım konusuna dikkat çekerek, farkındalığı ve toplumdaki duyarlılığı artırmayı amaçlamaktadır. Projede, her biri özel dokunuşuyla bir hilâl figürüne can veren 150 sanatçı kendi branşları neticesinde farklı alanlarda özgün mesajlar verme kaygısı güdülmüştür.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı da kuruluşundan itibaren amaç edindiği hedefler ve sosyal sorumluluk bilinci doğrultusunda bünyesinde eğitimini vermiş olduğu sanat dallarının bazılarının eğitmenleri ve öğrencilerini katkıları ile “Hilâl-i Ahmer” projesine özgün eserler vererek dâhil olmuştur.

Eğitimini vermiş olduğumuz; “Mozaik”, “Seramik”, “Çini”, “Ebru”, “Kaligrafi” sanat dallarının hilallere yansıyan hikayeleri, sanatçı – eğitmenlerimizin öğrencilerinin destekleriyle meydana getirdikleri eserlere dair detaylar ve eser fotoğrafları aşağıda bildirilmiştir.

Görseller
Yazdır