Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı

Tkhv.org.tr » Sanat Atölyeleri » Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı
Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı

Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı

Oyuncak, çocuk için bir oyun, öğrenme, eğlenme ve oyalanma aracıdır. Çocuğa geliştirici, eğitici değer kazandırmakta, onu hayata ve olaylara alıştırmaktadır.

Oyuncak, çok eski çağlardan beri en ilkel topluluklarda bile görülmektedir.

Sümer, Asur ve Eski Mısır Uygarlıklarında, çocukları avutmak, eğlendirmek ve geliştirmek için oyuncağa önem verildiği anlaşılmaktadır. Birçok belge bu uygarlıklarda çocuklar için yapılmış bebekler, çıngıraklar, arabalar, bilyeler, düdüklerin bulunduğunu göstermektedir.

Günümüzde aile bireyleri oyuncağın çocuk yaşamındaki yerini ve önemini iyi kavramıştır.

Oyun, çocuğun gelişmesi ve kişilik kazanması için sevgiden sonra gelen ikinci ve en önemli ruhsal besindir.

Günümüzde, oyuncakların temin edildiği yerler çok sayıdadır. Doğal malzemelerle yapılmış oyuncakların yanı sıra sentetik, plastik vb. malzemelerden yapılmış oyuncaklar da hayli fazladır. Farklı maddi değerde olan oyuncakların, her ailenin evinde temin edebileceği malzemelerden yapması daha kolay olduğu gibi aynı zamanda daha doğaldır. Bu durum aile bütçesine de katkı sağlamaktadır.

Vakıf Merkezindeki Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı eğitimlerinde öğrenciler, dikiş dikmenin ilk adımı iğne ve iplik tutmayı öğrenerek derse başlarlar. Bez Bebek ve Oyuncak yapımı atölyesinde tercihe göre el dikişi veya makine dikişi öğretilmektedir.

Eski kumaşların, çocukların hayal dünyasındaki kahramanlara dönüşmesinde iğne, iplik, kurdele, dantel, iğne oyası, yün, elyaf, boncuk gibi yardımcı malzemeler de kullanılmaktadır. Günümüzde çocuklar kadar yetişkinlerin de ihtiyaç duyduğu bez bebek ve oyuncaklar, yalnız yaşayan bireyleri, çocuklarını büyütmüş yetişkinleri hayal dünyasına götürmektedir.

Bez Oyuncaklar, dikmek ve yapıştırmak yardımıyla kalıplar hazırlanarak yapılmaktadır. Tığ ve şiş ile oyuncakların giysileri için kıyafet örülürken, örgü bebek ve örgü oyuncaklar da hazırlanabilmektedir.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfında Bez Bebek ve Oyuncak Yapımı dersleri, Semra Baklacı eğitmenliğinde verilmektedir.

 

 


Sizi bilgilendirmemiz için tıklayın.
Görseller