Kırkyama

Kırkyama

Kırkyama

Yüzyıllar öncesinden ufak parça kumaşları değerlendirmek amacıyla kumaşların birleştirilmesiyle çeşitli örtüler üretilmiştir . Ortaya çıkarılan örtülere zamanla desenler, şekiller verme ihtiyacı duyulmuş ve daha sonra emek isteyen bu iş, bir sanata dönüşmüştür.  Bu sanat, “Kırkyama” veya “Kırkpare” olarak nitelendirilmektedir.

Savaş ve yokluk zamanlarının getirdiği bir psikoloji ve etkileşim ile şekillenen bu çalışmalar, tüm ülkelerde farklı sentezlerle uygulanan ve yamadan sanata uzanan bir gelişim süreci izlemiştir .

Günümüze kadar ulaşan kırkyama sanatı, ilgili yabancı yayınlardan dolayı ‘’patchwork’’ adıyla da bilinmektedir.
Yabancı bir isimle anılsa da kırkyama büyük annelerimizin elinde gelişen bir sanattır . Adına kırkyama, kırkpare veya yamalı bohça da denilen sanat dalı günümüzde eskisine nazaran daha fazla ilgi görmektedir .

Kırkyama, son yıllarda yeni kumaşlar alınarak, yaşam standardına ve son gelişmelere ayak uyduran modern bir sanat görünümündedir .

Çeşitli kumaş parçalarının kesilmesi, belli motifler oluşturacak şekilde dikilmesi ve süsleme amaçlı kumaşın üzerine aplike yapılmasıyla çalışma tamamlanmaktadır.

 

Kırkyamada kullanılan malzemeler; sentetik olmayan poplin, patiska, tafta ve keten türevi olan daha doğrusu sık dokunmuş kumaşlar, makas, toplu iğne, çeşitli renklerde dikiş iplikleri, mezura, kesme panosu, döner bıçak, cetvel, makas, kağıt, dikiş makinesi,  kırkyama makası, kırkyama cetveli ayrıca dikiş kutusu malzemeleri, çeşitli kumaşlar, elyaf, astar, nakış ipliği, çeşitli kurdele, dantel gibi süslemelerdir.

Kırkyama sanatı ile çantalar, giysiler, gözlük ve telefon kılıfları yatak örtüleri, pikeler, yorganlar, minderler, yastıklar, koltuk şalları, salon takımları, mutfak ve banyo takımları, bebek takımları, yelekler,  çeşitli örtüler, yastıklar, minderler, gibi günlük yaşamdaki ihtiyaçları karşılayan birçok eşya yapılabilmektedir .

Siz de Vakfımızın Merkezi’nde verilen Kırkyama Atölyesi eğitimlerimize katılarak kumaşların dünyasında bütünleyici bir rol oynayabilirsiniz.

Vakfımızın Merkezi’nde verilen Kırkyama Atölyemizin Eğitmeni Semra Baklacı’dır.

 


Sizi bilgilendirmemiz için tıklayın.
Yazdır