Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü)

Tkhv.org.tr » Sanat Atölyeleri » Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü)
Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü)

 

ÖRGÜ TEKNİKLERİ (Şiş ve Tığ Örücülüğü)

“Örgü” Yün, ipek, pamuk gibi doğal veya yapay maddeden oluşturulmuş ipliğin özel şiş, tığ, iğne, mekik gibi araçlarla yapılmış ilmeklerinin, bir araya getirilmesi işlemidir.

Örgü sanatının eski çağlarda da var olduğu bilinmektedir.

Araştırmacılar, örgünün kaynağının doğu olduğunu belgelemektedir. İlmekler üzerinde yapılan teknik ve sosyolojik bulgular sonucu, Anadolu’da hala uygulanmakta olan çorap örgüsünün dönük ilmeklerine, “ÇAPRAZ DOĞU İLMEĞİ” denmesi bu bilgiyi doğrulamaktadır.

Örgü’nün Türkler’de kullanıldığını gösteren ilk tarihi belgeler, M.Ö. 7-8. yüzyıllar arasında, Orta Asya’da Hun Devri’nde görülmektedir. Arkeolojik kazılarda, Hun döneminde kullanılan yün çorapların konç kısmının, koç boynuzu motifleriyle süslenmiş olduğu görülmektedir.

İnsanlık tarihi kadar eski olan örme sanatı, insan yaşamının geçirdiği gelişim dönemlerine paralel değişiklikler göstermiştir. İhtiyaçların karşılanmasında, giyecek, ev eşyası ve süs eşyalarının yapımında kullanılan bu teknik, geçmişte olduğu gibi günümüzde de önemini korumaktadır.

Örme işlemine dayanan çalışmalar genellikle kullanılan basit aracın ismini almaktadırlar, bunlar; Şiş Örücülüğü, Tığ örücülüğü, İğne Oyası, Mekik Oyası, Makrame (Makrome) Örücülüğü’dür

Araç-gereç ve örme teknikleri birbirinden farklı olduğu halde ortak tarafları ipliklerin hepsinde birbirinin arasından geçerek düğümler veya ilmekler meydana getirmeleridir.

Bugün örme teknikleri halk arasında önemini hala korumakta ve yaygın uygulama alanları bulmaktadır. Örgü tekniklerinin öğrenilmesi sonrasında mekan sıkıntısının yaşanmadan örgü örülmesi ve moda akımları ile de desteklenmesi, örgünün her dönem ilgi duyulan bir sanat olmasını sağlamaktadır.

Vakıf Merkezindeki eğitimlerde, örgü tecrübesi olmamış veya yeni örgü teknikleri öğrenmek isteyen öğrenciler ilk ders itibariyle ilmek atma veya zincir çekme ile örgüye başlamaktadır.

Örgü derslerinde, düz örgü, ters örgü, haraşo, ajur vb. teknikleri desen okuma ve örnek çıkarma olarak öğrenmektedirler. Yelek, kazak, hırka, patik, bere örgülerinde, lastik, arttırma, eksiltme, yaka kesimi, kol örme, ilik açma teknikleri gösterilmektedir.

Aynı zamanda, örgü yastık, örtü, battaniye, çanta, Tunus işi çanta yapımı da örgüyle öğretilmektedir.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfında Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü) dersleri, Semra Baklacı eğitmenliğinde verilmektedir.

 


Sizi bilgilendirmemiz için tıklayın.
Görseller