Osmanlıca (Eski Türkçe)

Tkhv.org.tr » Sanat Atölyeleri » Osmanlıca (Eski Türkçe)
Osmanlıca (Eski Türkçe)

Osmanlıca (Eski Türkçe)

Osmanlı yönetici sınıfının ve eğitimli seçkinlerin kullandığı bir yazışma ve edebiyat dili olan Osmanlıca, günlük hayatta konuşulan bir dil olmadığı bilinmektedir. En belirgin özelliği, Türkçe cümle altyapısı üzerinde, İslam dünyasının klasik kültür dilleri olan Arapça ve Farsça’yı serbestçe kullanma imkânı tanımasıdır. Günlük dilden farklı ve karmaşık kuralları olan bu dili ustalıkla yazma becerisine inşa adı verilir. Bu beceri uzun bir eğitim süreci ile kazanılır.

Dil, insanların kavram dünyasını, bir yönüyle de inançlarını ifade eder. Eşyaya verilen isimler, onların nasıl algılandığını, tüm evreni nasıl kavradığımızı gösterir. Konuşurken kullanılan kelimeler köken itibariyle çeşitlilik göstermektedir. Tarih içerisinde doğrudan veya dolaylı ilişkide bulunduğumuz çeşitli milletlerin dillerinden Türkçeye girmiş yüzlerce kelime bulunmaktadır. Eski Türkçeyi anlayabilmek, günümüzde ne yazık ki bir ayrıcalık durumuna gelmiştir. Kendimizi tanımak, birbirimizi anlayabilmek, değerlerimizi fark etmek için bir gayretle dilimize sahip çıkmak zannedildiği kadar zor olmayan Osmanlıca metinlerin okunabilmesiyle mümkündür.

Osmanlı Devleti’nin yıkılışının ardından kullanımdan kalkmışsa da, Türk Tarihi’nin son 1000 yılına yakın bir dönemi bu yazı ile yazılmış olduğu için bu yazı, araştırmacılar, edebiyatçılar ve tarihçiler tarafından birinci derecede önemli ve bilinmesi zorunlu bir dildir.

Vakıf Merkezi’ndeki ve Caferağa Medresesi’ndeki eğitimlerde öğrenciler, Eski Türkçe‘deki alfabeyi okuyarak ve öğrenerek çalışmaya başlamaktadırlar. İlerleyen derslerde, kelime ve cümlelerin okumalarına geçilerek, kısa metinler okunabilmektedir. Matbu ve rika okumalarının ardından grubun seviyesine ve ilgisine göre okuma çalışmalarına  devam edilmektedir.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi’nde Osmanlıca (Eski Türkçe) dersleri Mehmet Türkmen eğitmenliğinde verilmektedir.


Sizi bilgilendirmemiz için tıklayın.
Görseller