Serbest Fırça (Dekoratif Resim)

Tkhv.org.tr » Sanat Atölyeleri » Serbest Fırça (Dekoratif Resim)
Serbest Fırça (Dekoratif Resim)

“SERBEST FIRÇA” (Dekoratif Resim)

 

Serbest Fırça, samur fırça darbelerinin kullanılarak yapıldığı bir süsleme tekniğidir.

Dekoratif desenler; doğada gördüğümüz bitkiler, çiçekler ile hayvan figürlerinden

ilham alınarak yapılır.

Islak geçiş tekniğinin kullanıldığı Serbest Fırça çalışmalarında, kağıt üzerine guaj, suluboya,

akrilik boyalar kullanılmaktadır.

Genellikle doğaçlama hazırlanan desenlerde, fırça kabiliyetini geliştirmek için eskiz çalışmaları yaptırılır.

Desen oluşturma ile başlayan tasarımlarda, çizim tekniklerinin detaylandırılmaları ile resim, minyatür, gravür çalışmalarından esinlenmeler de kompozisyonları oluşturan ana unsurlardır.

Kuru kalem çalışmaları ile ışık ve gölge konuları irdelenirken, kolaj çalışmaları da kompozisyonları zenginleştirmektedir.

Serbest Fırça eğitiminde “one stroke” tekniğindeki kalın ve yassı fırçalar tercih edilmemektedir. Çiçeğin, köküyle incelendiği, tespit maksatlı bitki illüstrasyonundaki çalışmaların teknikleri de, serbest fırçanın anlamını tam olarak ifade edemez. Kompozisyon teknikleri, tonlu, gölgeli, tarama vb. boyama teknikleri, kolaj, akrilik ve altınlamanın olduğu karışık teknik gibi çok yönlü çalışmalar da eğitimlerde gösterilir.

Serbest fırça, bazen bir resmin tamamlayıcısı olarak bazen de bir bütün içinde yer alır, tamamen suluboya fırçalarının kullanıldığı resimsel bir tavırda yapılır.

Konu başlığındaki serbest ifadesine en yakın anlatım, belirli bir desen altyapısı ile renk bilgisinin mutlak olması gerektiği “özgür” çizimlerdir. Burada, doğa’yı algılarken, doğanın güzelliğini eserlerine yansıtmak ve böylece eserlerinde bu doğal güzelliği ebedileştirmek isteyen herkes eğitime katılabilir. Renklerin doğru tekniklerle özgür biçimde aksettirilmeleri Serbest Fırça’yı ifade eder.

Caferağa Medresesi’ndeki eğitimlerde öğrenciler, doğa güzelliklerini eserlerinde ebedileştirerek yaşatmak için çalışmaktadırlar.

 

Caferağa Medresesi’nde Serbest Fırça (Dekoratif Resim) dersleri Cemile Baybura eğitmenliğinde verilmektedir.

 

 

 


Sizi bilgilendirmemiz için tıklayın.
Görseller