Suluboya

Suluboya

Suluboya

Suluboya, kendine has özellikler taşıyan bir boyama tekniğidir. Diğer boya türlerinden şeffaf oluşu ile ayrılır ve zengin renkler yaratma imkânı sunar. Hızlı çalışmaya da elverişli olan bu teknik, hemen sonuç almak isteyenler için de oldukça zevklidir. En karakteristik özelliğini kendine özgü kağıt üzerinde gösteren bu malzeme, ıslak üzerine ıslak veya kuru üzerine ıslak olarak da çalışılabilmektedir. Kağıdın kendi dokusunun yanında, sünger, pamuk, tuz ve plastik gibi malzemelerin kullanılmasıyla da farklı dokular yaratmaya elverişlidir.

Vakıf Merkezi’ndeki Suluboya derslerinde eğitimler, karakalem çalışmalarıyla başlamaktadır. Işık gölge konularında çizimlerin oturması sonrasında Suluboya veya isteğe bağlı olarak yağlı boya tekniğine geçilmektedir.

Beyaz renk için kağıdın kendi renginden yararlannılan bu teknikte, maskeleme bandı ile beyaz alanları önceden korumaya almak da mümkündür. Suluboya; büyüleyici dünyasında gezinmek isteyenler için sürprizlerle doludur ve doğaçlamaya yatkındır.

Türk Kültürüne Hizmet Vakfı merkezinde Suluboya-Yağlı Boya (Resim) dersleri Özlem Akgündüz ve Serpil Kantaş eğitmenliğinde verilmektedir.

 

 


Sizi bilgilendirmemiz için tıklayın.
Görseller