Rakibe Kalkan

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Rakibe Kalkan
Rakibe Kalkan

Uzmanlık Alanı : Dekoratif Süsleme (Ahşap-Kumaş-Cam Boyama)

Doğum Yeri : İstanbul

Kurdele Nakışı, Sıcak Cam Desenleme

Tekstil sektöründe idarecilik, modelistlik ve imalat bölümünün her kademesinde 15 yıl

hizmet etti ve bu sektörden emekli oldu.

2 yıl Bakırköy Halk Eğitim Merkezi’nde; Kumaş Boyama, Soğuk Cam Boyama, Porselen Boyama, Boncuk Çiçek yapımı, Ebru vb. konularda haftanın beş günü uygulamalı kurslara devam etti. Profesyonel olarak 4 yıl bir dernekte eğitmenlik yaptı.

3 yıl, Da Vinci Dekoratif Boyama kursunda; Ahşap Boyama, One Stroke ve değişik boyama teknikleri dersi, Semih Yener Eğitim Merkezi’nde 2 yıl Dekoratif Cam Boyama ve 1 yıl da özel hocadan Kurdele ve Brezilya Nakışı dersi aldı.

Kendi branşları ile birlikte uygulayabilmek için, Caferağa Medresesi’nde 4,5 yıl Cemile Baybura’dan Tezhip, 6 yıl Nilgün Öztürk’ten Porselen Desenleme eğitimi aldı.

2001 yılından itibaren Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Caferağa Medresesi’nde; Dekoratif Süsleme(Ahşap-Kumaş-Cam Boyama), Sıcak Cam Desenleme, Kurdele ve Brezilya Nakışı eğitimi vermektedir.

Ayrıca kendi atölyesinde bu branşların yanı sıra, tekstil firmalarına sipariş olarak desen tasarımları ve süslemeleri hazırlamaktadır.

SERGİLER-FUARLAR

2018 Yeditepe Bienali – TKHV Bünyesinde “Otur da Sanata Bak!” Projesi – Süleymaniye Kütüphanesi

2016 Türk Kültürüne Hizmet Vakfı “Gelenekten Günümüze 2 Sergisi” – Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sergi Salonu

2015 Türk Kültürüne Hizmet Vakfı “Gelenekten Günümüze Sergisi” – Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sergi Salonu

2015 Türk Kültürüne Hizmet Vakfı “Anadolu’dan İzler 2 Sergisi ” – Dolmabahçe Sanat Galerisi

2010 Türk Kültürüne Hizmet Vakfı “Anadolu’dan İzler Sergisi” – Harbiye Askeri Müze

2005 yılında, Avrupa Birliği tarafından desteklenen, İŞKUR tarafından yürütülen ve Türk Kültürüne Hizmet Vakfı tarafından uygulanan Türk El Sanatları ve Girişimcilik Projesi’nde (TESGİP) Dekoratif Süsleme(Ahşap-Kumaş-Cam Boyama) sanatı danışmanlığı yaptı. Projenin karma sergisi Darphane Binası’nda gerçekleşti.

Farklı zamanlarda, Craft Fuarları, Antika Sanat Fuarı, Yunus Emre Kültür Merkezi, Halk Eğitim Merkezi, Bakırköy Kültür Merkezi ve Caferağa Medresesi’nde gerçekleşen birçok sergiye katıldı.

Yazdır