Semra Baklacı

Tkhv.org.tr » Eğitmenlerimiz » Semra Baklacı
Semra Baklacı

Uzmanlık Alanı : Bez bebek ve Oyuncak Yapımı – Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü) – Basit Dikiş Teknikleri

 

Doğum Yeri : İstanbul

Bakırköy Kız Meslek Lisesinin Resim bölümünden mezun olduktan sonra 7 yıl bir devlet dairesinde idareci olarak çalıştı. Daha sonra konfeksiyon ve tekstil konularında faaliyet gösteren özel firmaların üretim bölümlerinde idareci olarak 17 yıl görev aldı.

20 yılı aşkın süre devam eden iş hayatının ardından 1988 yılında emekli oldu.

Emeklilik sonrasında Kırkyama Eğitmeni Sezen Tunaboylu’dan özel ders aldı.

Bu dönemde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde iç ve dış mekan rölyef (ahşap rölyef ev ve alüminyum rölyef) kumaş boyama, kumaş-hamur-boncuk çiçek yapımı, makrame, cam vitray boyama vb. konular üzerinde uygulamalı kurslara katıldı.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nin açtığı 60 saatlik Kültür-Uygulama seminerine devam ederek yapılan sınav sonucu Usta Eğitici Sertifikası aldı.

2003-2004 döneminde Kadıköy Halk Eğitim Merkezi’nde El Sanatları ve Rölyef Eğitmenliği yaptı. Bu dönemlerde ipek kurdele-kurdele nakışı, Brezilya nakışı, üç boyutlu nakış, fantezi nakış, ahşap boyama, fırça teknikleri, Türk işi, Antep işi, hesap işi, kırkyama, bez bebek ve oyuncak yapımı konularında özel dersler aldı.

2005 yılından beri bez bebek ve oyuncak yapımı konusuna eğilerek, bilgisini öğrencileriyle paylaşan Semra Baklacı, örgüyü, nakışı, el dikişini, makine dikişini, kırkyamayı bebek ve oyuncaklarda hayata geçirerek, yeni nesillerin bu sanatları ve el işlerini öğrenmesi ve oyuncaklarda yaşatmasını amaç edinerek çalışmalarını sürdürmektedir.

Kadıköy Halk Eğitim Merkezi başta olmak üzere, farklı atölyelerin karma sergilerine katılan Semra Baklacı, özel atölyelerde ders vermekte, Türk Kültürüne Hizmet Vakfı Merkezi’nde de Bez Bebek ve Oyuncak Yapımının yanı sıra Örgü Teknikleri (Şiş ve Tığ Örücülüğü)  ile Basit Dikiş Teknikleri konularında eğitim vermektedir.

SERGİLER

17 Mayıs – 3 Haziran 2016 Gelenekten Günümüze 2 Türk Sanatları Sergisi-TKHV-Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi ve Sergi Salonu

Yazdır